OGRÓD Z TARASEM OD FRONTU

Wizualizacja ogrodu z tarasem od frontu

Prezentowany ogród to nieduży ogród miejski. Ma ok 800 m2 i zorganizowany jest przy przebudowanym domu w zabudowie bliźniaczej. Ponieważ dom został gruntownie odremontowany, a jego fasada operuje dużymi oknami oraz rozległymi płaszczyznami ścian w kolorze bieli i czerni, zależało nam na tym by ogród był nowoczesny, ale jednocześnie dopełniał i zmiękczał nieco monumentalną bryłę.

Taras od frontu

Sytuacji nie ułatwiał fakt, że główny taras zlokalizowany był w części frontowej – gdzie jest najlepsza ekspozycja słoneczna.
Należało osłonić taras, delikatnie wyeksponować fasadę budynku, stworzyć reprezentacyjne wejście na posesję i tak zaaranżować dalsza część działki by była równie atrakcyjna.

Nie było to zadanie proste, tym bardziej, że w całym procesie aktywnie uczestniczył nie tylko Inwestor, ale także architekt domu i każdy z nas miał odmienną wizję. Wspólnie osiągnęliśmy kompromis i mam nadzieję, że powstał ogród w którym Inwestor będzie czuł się komfortowo. Zależało mi na zmiękczeniu otoczenia domu. Dom po przebudowie wyglądał bardzo elegancko, ale w otoczeniu niedużej działki sprawiał monumentalne, nieco przytłaczające wrażenie – roślinność miała za zadanie dodać całości miękkości, wprowadzić zieleń bazującą na kontrastach faktur i tonacji. Ilość miejsca nie pozwalała na wprowadzenie dużych drzew, ale wybraliśmy wariant „pomiędzy” – kompaktowe brzozy w odmianie 'Dorenboos’ i kolumnowe graby 'Fastigiata’ – których gabaryty można regulować poprzez cięcie. Do tego trawy – miskanty, trzcinniki; hortensje, berberysy, barwinek, lawenda. Jako ciekawy akcent przy samym tarasie – Dereń Kousa, a jako roślinność wkomponowana w dom – Amelanchier lamarckii.

Oryginalna nawierzchnia

Ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych zaplanowana została z dużych betonowych, grafitowych płyt, które idealnie korespondują z fasada domu. Jednak taras od frontu wymagał czegoś oryginalnego. Duże płyty w tym miejscu stanowiłyby konkurencję dla fasady, a tu potrzeba było jakieś delikatnego kontrastu, czegoś co rozbijałoby duże płaszczyzny, rozdrabniało je.

Jednym z najnowszych trendów w projektowaniu ogrodów są oryginalne nawierzchnie i taką też zastosowano w tym przypadku. Szachownica z drobnej kwadratowej kostki betonowej utrzymana w kolorystyce elewacji domu doskonale spełnia swoją funkcję – wyróżnia główny taras, kontrastuje z dużymi płaszczyznami fasady ale wciąż trzyma rygor kolorystyczny narzucony przez architekturę.