FAQ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Żeby uniknąć nieporozumień i żeby praca nad projektem spełniała jednocześnie Państwa oczekiwania i była spójna z moim poczuciem estetyki poniżej kilka informacji o stylu w jakim projektuję:
1. Przywiązują dużą wagę do funkcjonalności i do tego, żeby ogród nie był tylko ładnym obrazkiem ale miejscem, w którym chce się spędzać czas.
2. Stosuję zwarte nasadzenia i rośliny sadzone grupowo – ułatwia to pielęgnację i powoduje, że ogród jest mniej przerastany przez chwasty
3. Oddzielam rabaty od trawnika – dzięki temu pielęgnacja trawnika jest łatwiejsza
4. Stosuję zróżnicowane nasadzenia piętrowe jako osłonę – thuje stosuję oszczędnie i głównie tam, gdzie nie ma innej możliwości
5. Stosuję nawierzchnie o spokojnych kształtach, wzorach i kolorach, bo wyznaję zasadę, że jest ona tłem w ogrodzie, a nie najważniejszym elementem
6. Unikam projektowania w wymyślnych stylach niepasujących do rodzimego krajobrazu – np. ogrodów w stylu japońskim, kolorowej kory, nadmiernej ilości żwiru, bardzo kontrastowych kolorów krzewów, nieuzasadnionych funkcjonalnie linii krętych, roślin iglastych szczepionych na pniu (np. kule z tuj w formie lizaków) itp.
A także stosowania mocno kontrastowych kolorów roślin, zestawień zbyt pstrokatych, o dziwnych formach lub rytmach.
7. Stosuję rośliny liściaste zmieniające się w ciągu roku (kwitnienie – przebarwienia jesienne/ owoce), byliny i krzewy iglaste oraz drzewa.
Gatunki uniwersalne, sprawdzone, dostępne w polskich szkółkach, mało kłopotliwe.
8. Uprzedzam, że w każdym ogrodzie, tak jak w domu (czy to minimalistycznym, czy urządzonym z przepychem) trzeba regularnie sprzątać, a raz na kilka lat zrobić remont. Każdy ogród wymaga regularnego pielenia, koszenia i opieki nad trawą, przycięcia niektórych roślin wiosną i osłony niektórych z nich przed zimą. Ogród złożony jest z żywych organizmów, które zmieniają się w czasie. Uprzedzam, że nie ma ogrodów, w których nic nie trzeba robić.
Wszystko zależy od wielkości ogrodu oraz założeń i wymogów dotyczących projektowanego terenu. Średni czas przygotowania projektu od momentu zgłoszenia i uzgodnienia szczegółów z klientem po odbiór gotowego projektu wynosi ok. 1-3 miesiące. Dokładne terminy oznaczam w ofercie. Poznaj etapy pracy projektowania ogrodu.
Kompletny projekt ogrodu składa się z koncepcji zagospodarowania terenu w formie kolorowego rzutu z góry, wizualizacji, projektu technicznego nasadzeń roślinnych, schematu nawierzchni, schematu układu lamp, specyfikacji roślinnej oraz zaleceń pielęgnacyjnych. W zależności od wymagań klienta projekt może być rozbudowany o dodatkowe elementy np. schemat nawadniania i inne. Sprawdź moje przykładowe projekty i wizualizacje.
Cena indywidualnego projektu ogrodu jest bardzo różna i mieści się w przedziale od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od wymagań klienta, wielkości ogrodu i czasu potrzebnego na realizację zlecenia. Zapraszam do darmowej wyceny projektu ogrodu , oraz odsyłam to tekstu dotyczącego cen projektowania nowych ogrodów.
Nie. Wszystkie wyceny nie wymagają wcześniejszej opłaty. Wystarczy wypełnić formularz wyceny podając metraż działki, funkcje jakie ma spełniać, czas realizacji, zdjęcia oraz inne uwagi mające znaczący wpływ na proces realizacji zlecenia. Im więcej szczegółów poda klient, tym wycena będzie bardziej konkretna.
Tak. W większości przypadków moja fizyczna obecność na terenie przyszłego ogrodu nie jest konieczna. Dzięki dostępności szczegółowych map, oraz zdjęć satelitarnych jestem w stanie zaprojektować ogród w dowolnym miejscu. Więcej o projektowaniu ogrodów przez internet znajdziesz w zakładce: projektowanie przez internet.
Na mojej stronie w zakładce kontakt znajdziecie Państwo zarówno bezpośredni kontakt telefoniczny jak i email. W przypadku pierwszego kontaktu zachęcam do wypełnienia formularza wyceny projektu ogrodu. Przyspieszy to zarówno moją pracę jak i ułatwi późniejszą rozmowę o wymogach dotyczących realizacji zlecenia.
Na mojej stronie internetowej w zakładce projekty i wizualizacje zamieszczonych mam kilkanaście zrealizowanych projektów. Wybrane projekty zawsze staram się dodatkowo opisać by z szerszej perspektywy można było spojrzeć na zrealizowane zlecenie. Przykład realizacji projektu ogrodu: https://www.projektogrodu.com.pl/portfolio/nowoczesny-ogrod-lesny/
Zdecydowanie tak! Pracę dzielę na 3 etapy w których przechodzimy od ogółu, do szczegółu. Na początku przedstawiam trzy wersje układu funkcjonalno – przestrzennego dla danego ogrodu i dopiero po wybraniu przez inwestora jednej, tworzę dobór gatunkowy i wizualizacje. Na bazie tych ustaleń przygotowuję finalny projekt.
Dobór gatunkowy opracowuję uwzględniając zarówno wymogi klienta jak i możliwości i ograniczenia jakie w tym zakresie daje projektowany teren. Zawsze wszystkie proponowane rośliny przedstawiam inwestorowi i dopiero po ew. uwagach i akceptacji przystępuję do przygotowania finalnego projektu ogrodu.
Do poprawnego zaprojektowania ogrodu potrzebna jest mapa sytuacyjno-wysokościowa z naniesionym budynkiem mieszkalnym. Najlepiej jeśli jest to mapa geodezyjna do celów projektowych. Im bardziej szczegółowa mapa, tym bardziej szczegółowy docelowy projekt ogrodu. Ponadto Inwestor dostaje ode mnie listę potrzebnych materiałów i pytań oraz folder online gdzie może wgrywać wszystkie materiały.
Ukończony projekt ogrodu oddaję inwestorowi na jeden z dwóch sposobów. W pierwszym przypadku wydrukowany projekt zostaje dostarczony za pośrednictwem poczty. W drugim przypadku projekt wysyłam przez internet.
Tak. Specjalizuję się w indywidualnych projektach ogrodów ściśle dopasowanych do ich właścicieli. Wykonuję zarówno projekty ekskluzywnych drogich ogrodów, ogrodów z nowoczesną architekturą ogrodową oraz projekty oparte na zastanych stylach architektonicznych np. opisanego na moim blogu ogrodzie w stylu formalnym.
W przypadku klientów z Warszawy, Radomia, Lublina i Puław mogę polecić sprawdzone firmy specjalizujące się w zakładaniu i prowadzeniu ogrodów. Ze swojej strony po wykonaniu zlecenia wykonania projektu ogrodu mogę świadczyć usługi doradcze nadzorując postęp i prawidłowość wykonywanych prac. Projekty szczegółowo opisuję tak, by można je także wykonać samemu.
Nie. Wykonuję wyłącznie indywidualne projekty ogrodów w oparciu o szczegółowe wymagania inwestora – w końcu każdy teren jest inny. Projekt ma być uszyty na miarę i spełniać wszystkie potrzeby.
Tak. Specjalizuję się w projektowaniu ogrodów domów jednorodzinnych. Ale lubię także pracować nad ogrodami w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Kilka wybranych realizacji znajdziesz pod linkiem:
https://www.projektogrodu.com.pl/projekty-ogrodow-domow-jednorodzinnych/
Jeżeli chcesz zlecić mi zaprojektowanie Twojego ogrodu zacznij od wypełnienia formularza wyceny. To nie tylko wycena, ale także informacja o dostępnych terminach. Możesz zrobić to w kilka chwil pod linkiem:
https://www.projektogrodu.com.pl/wycena-projektu-ogrodu/
Po wstępnych ustaleniach przesyłam instrukcję jakie są dalsze kroki i czego będę potrzebować. Jesteś w dobrych rękach;))